دن اریلی

افراد فقط به اندازه‌ای که برایشان مناسب است (از جمله میلشان به خوشحال کردن دیگران)، صادق هستند.

– دن اریلی، کتاب نابخردی‌های پیش‌بینی‌پذیر

دن اریلی

دن اریلی (Dan Ariely)، استاد روان‌شناسی و اقتصاد رفتاری دانشگاه دوک می‌باشد. او مدیر و بنیان‌گذار مرکز ادراک پیشرفته، هم‌سازنده فیلم مستند صداقت: حقیقتی در مورد دروغ، و نویسندۀ سه کتاب پرفروش نیویورک تایمز است. از جمله بهترین کتاب‌های او می‌تواند به “نابخردی‌های پیش‌بینی‌پذیر“، “جنبه‌های مثبت بی‌منطق بودن“، “حقیقت صادقانه دربارۀ عدم صداقت“، و “بدون توجیه برای شما” اشاره کرد.
او به همراه همسرش، سامی، و دو فرزند شیرینشان آمیت و نتا در دورهام، کارولینای شمالی، زندگی می‌کند.

دن اریلی در روانشناسی شناختی به تحصیل پرداخته و دکترای خودش را در آن رشته دریافت کرده است. او همچنین در حوزه‌ی مدیریت کسب و کار (Business Administration) هم مدرک دکترا کسب کرده است.

اریلی در سنین جوانی، در حادثه‌ای دچار سوختگی شدیدی می‌شود که او را به مدت سه سال در بخش سوختگی بیمارستان بستری می‌کنند. او معتقد است که شاید یکی از مهمترین دلایل علاقه‌مندی‌اش به تحقیقات در حوزه اقتصاد رفتاری و رفتار افراد، زمان‌های طولانی بوده که در تخت بیمارستان به مشاهده و بررسی رفتار انسان‌های پیرامون خودش پرداخته است. قسمتی از داستان سوختگی‌اش و سختی‌هایی که در بیمارستان کشیده را در مقدمه کتاب انگیزش (Payoff) شرح داده و با آن نگاهی به معنا و انگیزه‌ی زندگی‌بخش آن در کتاب را شروع کرده است.

کتاب‌ها

از آثار دن اریلی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • نابخردی‌های پیش‌بینی‌پذیر (Predictably Irrational)
  • برعکس نابخردی (Upside of Irrationality)
  • حقیقتی صادقانه پیرامون عدم صداقت (The Honest Truth About Dishonesty)
  • بدون توجیه برای شما (Irrationally Yours)
  • انگیزش (Payoff)
  • دلارها و منطق (Dollars and Sense)

همچنین از دن ویدئوهای بسیاری در سخنرانی‌های TED منتشر شده است که در آن‌ها آزمایشات جذابش و نتایج آن‌ها را معرفی و بازگو می‌کند.

 

ما در مجله اقتصاد رفتاری، از کتب، مقالات و ویدئوهای دن اریلی استفاده‌ی زیادی خواهیم کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “دن اریلی

[…] دن اریلی، در کتاب نابخردی‌های پیش‌بینی‌پذیر با روایت داستانی […]

[…] دن‌اریلی در کتاب انگیزش (Payoff) به نقل تجربه‌ای از خودش در تلاش برای تکمیل یک گنجه از محصولات ایکیا پرداخته است و پس از آن توضیحاتی پیرامون این اثر و نحوۀ استفاده از آن در کسب‌و‌کارها را ارائه داده است: […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *