خطای هزینه هدررفته ، Sunk Cost

ممکن است تا کنون برایتان پیش آمده باشد که به سینما رفته باشید و با فیلمی افتضاح مواجه شوید. در این مواقع ممکن است مایل باشید از سینما خارج شده و به خانه‌یتان برگردید، اما هزینه‌ی ۱۵۰۰۰تومانی بلیط سینما را هم دوست ندارید دور بریزید! پس تا آخر فیلم را به زور تحمل می‌کنید. اما…

اما این درست نیست! چون پولتان تا همان موقع هم خرج شده است. اما خطای هزینه‌ی هدررفته همیشه کار خودش را می‌کند.

خطای هزینه هدررفته
خطای هزینه هدررفته

خطای هزینه‌های هدررفته

وقتی که زمان، پول، انرژی یا عشق زیادی را صرف چیزی کرده باشیم؛ این هزینه دلیل آن می‌شود که حتی اگر با موضوعی محکوم به شکست مواجه هستیم، به آن ادامه دهیم. هرچی بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم، هزینه‌ی هدررفته بیشتر می‌شود و بیشتر مجبور می‌شویم به آن ادامه دهیم.

پروفسور تیلر در کتاب کج‌رفتاری خودش به موضوع هزینه‌های هدررفته می‌پردازد. وقتی که پولی خرج شده است و برگشت‌پذیر نیست، گفته می‌شود آن پول ضایع شده یا هدررفته است. اقتصاددان‌ها معتقدند “گذشته‌ها گذشته” و “آبِ رفته به جوی باز نمی‌گردد”، پس باید هزینه‌های هدررفته را فراموش کرد. اما آیا واقعاً ما انسان‌های عادی در زندگی خودمان این نصیحت را انجام می‌دهیم؟

این فقط ما نیستیم که در زندگی شخصی‌مان دچار خطای هزینه هدررفته می‌شویم. سرمایه‌گذاران اغلب قربانی خطای هزینه‌ی هدررفته می‌شوند. بیشتر وقت‌ها تصمیم‌های آن‌هابر اساس قیمت خرید می‌باشد. اینکه: «پول بسیار زیادی به خاطر این سهام از دست داده‌ام، الان نمی‌توانم بفروشمش». یک استدلال غیرمنطقی!

یک نمونه‌ی دولتی از هزینه‌ی هدررفته را هم می‌توان کنکورد نام برد. بخاطر سرمایه‌گذاری هنگفت و بیش از حد هر دو طرف قرارداد (بریتانیا و فرانسه) – شاید برای حفظ ظاهر! – با اینکه به عدم موفقیت تجاری این هواپیمای مافوق صوت پی‌برده بودند، از عبارت خطای کنکورد هم بجای خطای هزینه هدررفته استفاده می‌شود.

 

آیا خطای هزینه هدررفته را با خطای تأیید و زیان‌گریزی می‌توانید توجیه کنید؟ در نظرات منتظر مشارکت شما هستیم.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *